Główna Jacht PorFavor przez dwa tygodnie należał do wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas

Młodzież działająca przez cały rok w Szkolnym Kole Caritas im. Świętej Jadwigi Królowej przy Zespole Szkół nr 2 w Ełku podejmowała trud niesienia pomocy tym którzy na nią oczekiwali. Czynnie włączyli się w Kampanię ,,Pola Nadziei’’ na rzecz hospicjum dla dzieci chorych onkologicznie, realizowali dzieło ,,Adopcja na Odległość’’, ,,RazemNaŚwięta’’                            i wiele innych ważnych i potrzebnych akcji na rzecz potrzebujących. W ramach podziękowania za włożony wysiłek w wolontariat wzięli udział w 5- dniowym rejsie po Zatoce Gdańskiej. Taki wyjazd to także wielkie duchowe przeżycie młodzieży. To okazja do doświadczenia piękna przyrody i kontemplacji mądrości Stwórcy. Wspólna modlitwa i zawierzenie Bożej Opatrzności dodawały im odwagi. Po dopłynięciu do mariny był czas na samodzielne przygotowywanie posiłków, spacery, zwiedzanie czy inne atrakcje.

Rejs odbył się pod bacznym okiem wyszkolonego instruktora (skippera), pana Jana Piernikarczyka, zwycięzcy wielu zawodów regatowych. Uczestnicy uczyli się współdziałania, dyscypliny, odpowiedzialności, partnerstwa, węzłów żeglarskich i podstaw wielu dziedzin wykorzystywanych w żeglarstwie, m.in. nawigacji, meteorologii, fizyki, lokacji oraz zasad bezpieczeństwa na morzu. Rejs był tak przemyślany, że codziennie spali w innej marinie. Pływali głównie po Zatoce Gdańskiej: Gdynia, Sopot, Gdańsk, Hel. Projekt „Polska Morska Niepodległa” wiązał się z elementami historyczno-patriotycznymi. W Gdańsku odwiedzili Europejskie Centrum Solidarności, miejsce opowiadające niezwykle ważną lekcję historii Polski i drogę do wolności. Nowoczesne wnętrza i różnorodność sposobów w jaki ta historia jest opowiadana (zdjęcia, filmy, przedmioty z tamtego okresu) gwarantują że czas płynie szybko, poziom zainteresowania nie spada a odwiedzający jest w stanie poczuć prawdziwy "klimat" tamtego okresu, na Helu natomiast zwiedzili Muzeum Obrony Wybrzeża oraz wiele innych miejsc historycznych Trójmiasta.

Niezwykła przygoda, w której uczestniczyli dzielni wolontariusze odbył się dzięki Fundacji Rozwoju Polskiego Żeglarstwa Regatowego w Gdyni. Program unikalnych szkoleń żeglarskich skierowanych m.in. do wolontariuszy Caritas wsparty został przez Ministerstwo Sportu                                        i Turystyki oraz Fundację PZU. Jego głównym celem jest popularyzacja żeglarstwa jako aktywnego trybu życia połączonego z integracją społeczną, edukacją i budową więzi społecznych.