Instagram-icon facebook_btn yt_btn

Główna Maturzyści na Jasnej Górze

 „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie pamiętam, czuwam’’

 

20191011 081656Zgodnie z tradycją, każdego roku w drugi piątek października, maturzyści Diecezji Ełckiej spotykają się na Jasnej Górze, aby u tronu Pani Jasnogórskiej - Królowej Polski  rozeznać powołanie, szukać odpowiedzi na trudne pytania dotyczące ich dorosłego życia i aby zawierzyć je Matce Bożej. Wśród licznie zgromadzonej młodzieży z najodleglejszych zakątków diecezji nie mogło zabraknąć maturzystów naszej szkoły.

20191011 165041Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w czwartek, 10 października wcześnie rano. Pod opieką wychowawców: Pani Izabeli Klimowicz, Hanny Gutowskiej i niestrudzonego Pana Artura Jomrożka wyruszyliśmy w kierunku Oświęcimia, aby zobaczyć, jakim okrutnym może okazać się człowiek opętany rządzą nienawiści i pogardy do drugiego człowieka. Z powagą, zadumą i szacunkiem należnym miejscu podążaliśmy za przewodnikami, którzy  oprowadzili nas po KL Auschwitz, Auschwitz Birkenau i  szczegółowo, a przy tym interesująco  opowiadali o tragedii więźniów, ich niezawinionym, niewytłumaczalnym cierpieniu i bezsensownej śmierci. Na zasłużony odpoczynek udaliśmy się do schroniska młodzieżowego w Krakowie. Noc była krótka, musieliśmy wstać bardzo wcześnie i po obfitym śniadaniu wyruszyć w dalszą podróż aby zwiedzić najciekawsze zakątki dawnej stolicy Polski. Ostatni etap Częstochowa – czuwanie na Jasnej Górze. Spotkanie rozpoczęło się od konferencji wygłoszonej przez ks. Zbigniewa Sobolewskiego - kapłana bardzo ciepłego, życzliwego i otwartego na młodzież, który podał cztery klucze do szczęścia: przyjaźń z Chrystusem ( kto z kim przystaje, takim się staje), troska o jedność bycia człowiekiem (wołanie o wlane sumienie), miłość drugiego człowieka i właściwe rozeznanie swojego powołania - to jest prawdziwa droga do dobrego życia. 20191011 165131,,Twoje szczęście jest w Tobie’’ znaczy dokładnie to, co sugerują zawarte w nim słowa. Nie istnieje bezpośrednia inkwizycja szczęścia, jest ono produktem ubocznym. Aby osiągnąć prawdziwe szczęście, musimy zrobić coś nowego, stać się kimś innym. Z wielką uwagą wysłuchaliśmy Ojca Kazimierza Szymczychę, wielkiego misjonarza, który 24 lata spędził z mieszkańcami Kongo poświęcając im swoje życie i odnajdując wśród nich swoje szczęście. Temat nam bliski, o misjach i zmaganiach misjonarzy posłanych do najodleglejszych miejsc na świecie wiemy dużo, a to za sprawą naszych odważnych działań na rzecz misji w Afryce. ,,Moja Afryka’’ i ,, moje Kongo’’- te słowa znaczą dużo i nie potrzebują komentarza, mówią wszystko o Ojcu Kazimierzu - to jego życie i realizacja jego posłania. Kolejnym punktem programu w Sali Papieskiej był występ zespołu muzycznego ,,Effata” z Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Mieliśmy czas na spowiedź, przemyślenia na temat własnej przyszłości, drogi którą musimy wybrać, żeby nie zmarnować życia.   Po Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu, Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich przyszedł czas na najważniejszy punkt spotkania - uroczystą Mszę świętą w intencji wszystkich maturzystów naszej diecezji sprawowaną przez Ks. Biskupa Jerzego Mazura.

20191011 165341Młodzież II LO po raz kolejny pokazała swoją klasę, dobre wychowanie i odpowiedzialność. Jestem spokojna o ich dorosłe życie. Kiedy patrzyłam na młode twarze, które z uwagą śledziły słowa ks. Zbigniewa, świadectwo Kleryka, a potem widząc, jak walczyli ze zmęczeniem podczas Mszy św., dochodzę do wniosku, że warto było podjąć trud zorganizowania pielgrzymki. Jestem pewna, że odnajdą właściwą drogę w życiu oraz zbudują właściwą hierarchię wartości, na której będą opierać swoje dorosłe życie.

Hanna Gutowska

Uważamy, że czas poświęcony na udział w spotkaniu maturzystów na Jasnej Górze nie jest czasem straconym. Mimo zmęczenia, nocnego chłodu i długiej podróży warto było podjąć trud pielgrzymowania i doświadczyć atmosfery duchowej stolicy Polski.

Maturzyści

20191011 180402© 2011 Zespół Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku

realizacja: Infiniti Web Media