Instagram-icon facebook_btn yt_btn

Główna Międzynrodowe wymiany młodzieży Uczniowie z II LO pożegnali Rosjan

CAM00883logo CPRDiP male

Młodzież z II LO   Ełku i  MBOU Szkoły Przyszłości podsumowała część I projektu "Przyroda Polski i Rosji oraz metody jej ochrony" w ramach „Polsko – Rosyjskiej  Wymiany Młodzieży 2014”.

Uczestnicy wymiany w ciągu 5 dni poznawali przyrodę Ełku, Powiatu Ełckiego, Mazur. Zdobywali informacje  na temat jej ochrony, odbywając piesze  i wyjazdowe wycieczki.  Pracując w grupach,  zespołach zadaniowych zwrócili uwagę na charakterystyczną i rzadką roślinność, ukształtowanie terenu, przyjrzeli się działaniom służącym ochronie przyrody.

Wycieczki po Mazurach Szlakiem obszarów  chronionych, do  Puszczy Boreckiej, Woliska z rezerwatem żubrów dostarczyły wielu wrażeń. Młodzież chętnie dzieliła się spostrzeżeniami na temat widzianej przyrody i  jej ochrony, korzyści płynących z posiadania takich obszarów na swoim terenie, ich promocji nakierowanej, m.in.   na młodego człowieka. – Tu nie jest nudno – mówił Isa, uczestnik wymiany grupy rosyjskiej.CAM00937

Ciekawym doświadczeniem były spotkania z  leśniczym i  łowczym, którzy podzielili się informacjami na temat swojej pracy, specyfiki kompleksów leśnych, w których pracują.

Podczas wypraw uczniowie sporządzali dokumentację – notowali, rysowali, robili zdjęcia, kręcili filmy. Następnie, już podczas warsztatów w szkole i w Ełckim Centrum Ekologicznym, przygotowali m. in. nietypowy Program wycieczki - Kurs na naturę. Traperzy w Ełku, Poradnik turysty w obrazkach. alternatywny kodeks  znaków przyrodniczych,  opracowali scenariusz audycji radiowej o pobycie  w Ełku.

Gościli w Radiu  Bayer.fm, w programie  „Szkoła na antenie”.  Występ „na żywo” okazał się dużym wyzwaniem. – Przygotowałem informacje o szkole, projekcie i wszystko zapomniałem – mówił do tłumacza, Anzhaliki Prakharwich, Michaił. 

CAM00865

We wtorek, w  godzinach popołudniowych goście przekroczyli  naszą granicę.

Rewizyta już niedługo. 19 uczniów z II LO, część drugą projektu będzie realizować na początku listopada między innymi w  Bolszom Isakowie, Kaliningradzie, Zielenogradsku.

Projekt Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Edukacji Młodzieży „Inicjatywa” (jego członkami są nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół nr 2 - przyp.)  Przyroda Polski i Rosji oraz metody jej ochrony wygrał w konkursie„Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2014” rozpisanym przezCentrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Centrum.  Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Ełcki, Krzysztof Piłat.

Organizatorzy© 2011 Zespół Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku

realizacja: Infiniti Web Media