Instagram-icon facebook_btn yt_btn

Główna Międzynrodowe wymiany młodzieży Rosjanie w Białym- wymiana młodzieży

 

logo CPRDiP male
Od 10 października 2014 do wtorku, 14 października grupa uczniów ze Szkoły Przyszłości w Bolszom Isakowie w
Obwodzie Kaliningradzkim, w rosyjskim Rejonie Gurjewskim gości w Zespole Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku.

20 uczniów z Rosji przyjechało w ramach  międzynarodowej wymiany młodzieży, by realizować projekt: Przyroda Polski i Rosji oraz metody jej ochrony. Bezpośrednim inicjatorem było  Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Edukacji Młodzieży „Inicjatywa”, które powołali sami nauczyciele.

To oni   nawiązali współpracę  z Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie, które rozpisało konkurs na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu „Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2014”. Projekt był  pisany we współpracy z nauczycielami z partnerskiej szkoły w Rosji. Przeszedł pomyślnie  wszystkie etapy kwalifikacji. Pozyskane środki zostały przeznaczone na zorganizowanie dwóch wizyt: grupy młodzieży rosyjskiej w Polsce w październiku i  młodzieży polskiej w Rosji w listopadzie.

Uznaliśmy, że mamy znakomitą okazję do pokazania Ełku, jego bliższych i dalszych okolic  od strony warunków naturalnych, fascynujących atrakcji przyrodniczych i krajobrazowych To one są ich wizytówką, kształtującą wyobrażenie o nas w powszechnej świadomości nie tylko rodaków. Za tym jednak idą stereotypy: czyste powietrze, „Kraina Tysiąca Jezior”, bociany, wypoczynek dla rodzin z małymi dziećmi, raj dla żeglarzy, czasem – miejsce ekologicznego protestu... Chcemy czegoś więcej, by słowo „Ełk” wywoływało efekt domina – uruchamiało skojarzenia: Puszcza Borecka - Pojezierze Mazurskie -  Puszcza Romincka - Mazury Garbate – Kaliningrad - Zalew Kaliningradzki. Kompleksy leśne z unikatową fauną i florą, fascynujące ukształtowanie terenu, który jest żywą i niezwykle sensualistyczną historią Ziemi, cieki wodne, jeziora – to nasz czarny koń, ani doceniany, ani w pełni uznany, ani – poznany - tak  napisali w programie wymiany organizatorzy, których wspierali dyrektor szkoły, Barbara Fiedoruk i Starosta Ełcki, Krzysztof Piłat.

 Rosjanie wraz z opiekunami, Tatianą Aleksandrowną Taleckają i Anastazją Jurewną Szukina przyjechali  w godzinach południowych. Po obiedzie- spacerowali po Ełku, który zrobił na nich ogromne wrażenie. Na wieczór zaplanowano  zajęcia integracyjne  w szkole – Zapraszamy do naszego świata – czyli wszystkie odcienie barw ziemi w Ełku Część artystyczną, występy młodzieży śpiewającej, grającej, recytującej, prezentację utworów, których bohaterem jest natura (w tym twórców lokalnych i związanych z naszą okolicą) przygotował Samorząd Szkolny pod opieką, I. Klimowicz i B. Domitrz. Nad częścią  merytoryczną czuwali organizatorzy.

Dziś Kurs na naturę. Traperzy w Ełku – piesza wędrówka szlakiem fauny i flory  dookoła Jeziora Ełckiego.  Uczestnicy zwrócą uwagę na charakterystyczną i rzadką roślinność, ukształtowanie terenu, przyjrzą się działaniom służącym ochronie przyrody (napowietrzaniu jeziora); posłuchają  opowieści o tajemnicach jeziora, o symbolice zwierząt w kulturze ludowej.

Organizatorzy

 

Uczestnicy wymiany  w radiu Bayerfm, w ramach audycji "szkoła na antenie" opowiadali o swoich działaniach w ramach projektu© 2011 Zespół Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku

realizacja: Infiniti Web Media